Shark NZ801UK Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Powered Lift- Away - White
Product number: SHK-NZ801UK
Check stock in your area
Enter your postcode to check availability at your local store:
Delivery Available
Collection Available
Product information "Shark NZ801UK Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Powered Lift- Away - White"
Brown Goods & SDA Features
| Cyclonic Technology | No |
| Dust Capacity | 0.83 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Hepa, washable |
| Floor Type | Upholstery Carpet Laminate Parquet Stone Tile |
| Pet Hair Cleaning | No |
Dimensions & Weight
| Cable Length | 8 m |
| Depth | 30 cm |
| Height | 117 cm |
| Shipping Depth | 30.5 cm |
| Shipping Height | 74.5 cm |
| Shipping Width | 30.5 cm |
| Weight | 7 kg |
| Width | 26 cm |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Efficiency & Standard
| Noise Level | 80 dB |
General
| Features | Duo Clean Technology, Bagless Anti Hairwrap Technology 2 Power Levels, 8 Metre Cable |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Barcode/EAN | 622356231381 |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 2 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Cordless | No |
| Wi-Fi | No |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Retain your receipt and register product within 28 days of purchase. Register online at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |



