Shark BH102UK PowerBoost Pet Handheld Vacuum - 40 Minutes Run Time - Charcoal with Blue
Product number: SHK-BH102UK
Sorry, this product is currently unavailable.
Delivery Not Available
Collection Not Available
Product information "Shark BH102UK PowerBoost Pet Handheld Vacuum - 40 Minutes Run Time - Charcoal with Blue"
General
| Features | Up to 3x suction power – ensures deep, thorough cleaning Motorised pet tool – removes pet hair from furniture Car cleaning kit – reaches tight spaces and vents 40-minute cordless runtime – enables uninterrupted cleaning |
| Product Type | Vacumm |
| Barcode/EAN | 622356389266 |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Dimensions & Weight
| Depth | 8.9 cm |
| Height | 33.6 cm |
| Shipping Depth | 35.8 cm |
| Shipping Height | 72.5 cm |
| Shipping Weight | 2.32 kg |
| Shipping Width | 25.8 cm |
| Weight | 1.13 kg |
| Width | 24.2 cm |
Brown Goods & SDA Features
| Dust Capacity | 0.4 L |
| Filter Type | PET/Household HEPA |
| Floor Type | All floor types |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
Design Elements
| Colour | Charcoal with Blue |
| Colour Group | Blue |
| Material | Plastic |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee plus additional 1 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Retain Receipt and Register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
Accessories
| Package Contents | Shark PowerBoost Cordless Handheld Vacuum, Charger, Car Detail Kit, Motorised Hand Tool |
Efficiency & Standard
| Noise Level | 84 dB |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 3 |
Connectivity
| Cordless | Yes |



