Samsung QE77S90HATXXU 77" OLED Glare Free Vision AI Smart TV
Product information "Samsung QE77S90HATXXU 77" OLED Glare Free Vision AI Smart TV"
Key Features
Glare Free Screen – Ensures clear visuals in bright rooms
2NQ4 AI Gen3 Processor – Delivers enhanced picture quality
Dolby Atmos Sound – Creates immersive audio experience
OLED HDR+ – Presents vibrant colours and deep contrast
Display
Aspect Ratio       16:09
Backlight Technology     OLED
Enhanced Refresh Rate 165 Hz VRR (100 Hz Native)
Horizontal Viewing Angle    Ultra Viewing Angle
Maximum Resolution     4K Ultra HD
Screen Technology          OLED
Standard Refresh Rate   165 Hz VRR (100 Hz Native)
Features
Speakers    2.1ch
Type of Antenna    Terrestrial & Satellite
USB Recording    Yes
Connectivity
Bluetooth    Yes
HDMI    Yes
Number of HDMI Ports  4
Number of USB Ports      2
Smart TV    Yes
USB        Yes
Wi-Fi      Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee     1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
Product Dimensions (H x W x D) 98.7cm x 171.8cm x 4.4cm
RMS Output Power   40W
VESA Mount Compatible   Yes
Vesa Mount Size   400x300mm