Samsung QE48S95HHEXXU 48" OLED Glare Free Vision AI Smart TV
Product information "Samsung QE48S95HHEXXU 48" OLED Glare Free Vision AI Smart TV"
Key Features
OLED HDR Pro – Delivers vibrant images with deep contrast
2Glare Free – Minimises reflections for clear viewing
NQ4 AI Gen3 Processor – Enhances picture and sound quality
Dolby Atmos – Provides immersive multi-dimensional audio
Display
Aspect Ratio       16:09
Backlight Technology     OLED
Enhanced Refresh Rate 165 Hz VRR (100 Hz Native)
Horizontal Viewing Angle   Ultra Viewing Angle
Maximum Resolution     4K Ultra HD
Screen Technology          OLED
Standard Refresh Rate   165 Hz VRR (100 Hz Native)
Features
Speakers   2.1.2ch
Type of Antenna   Terrestrial & Satellite
USB Recording   Yes
Connectivity
Bluetooth   Yes
HDMI    Yes
Number of HDMI Ports  4
Number of USB Ports      2
Smart TV   Yes
USB        Yes
Wi-Fi      Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee     1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required)
Product Dimensions (H x W x D) 61.9cm x 106.9cm x 3.9cm
RMS Output Power   60W
VESA Mount Compatible   Yes
Vesa Mount Size   300x200mm