Russell Hobbs RHMT3001B 30 Litre Touch Control Digital Combination Microwave - Black
£249.99*
Available to order, expected lead time for this item is 5 working days.
Product number: RUS-RHMT3001B
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "Russell Hobbs RHMT3001B 30 Litre Touch Control Digital Combination Microwave - Black"
General
| Additional Information | This microwave includes everything you need to get cooking: a high grill rack, a low grill rack, an air-fryer tray, and a baking tray. The 95-minute timer and child lock offer added convenience and safety, while the dishwasher-safe glass turntable fits standard 11.5” (29cm) dinner plates for easy cooking and clean-up. For added peace of mind, this microwave comes with a 1 Year Guarantee. This way, in the unlikely event something goes wrong, you know we'll always be on hand to help. |
| Features | 1000W Microwave Power – Efficient cooking control 2400W Convection Oven – Bake and roast with ease Advanced Air Fryer – Enjoy crispy results with less oil Includes Grill Racks and Baking Tray – Versatile cooking options |
| Product Type | Microwave |
| Barcode/EAN | 5056233836386 |
Design Elements
| Colour | Blac |
| Colour Group | Black |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Programmes & Functions
| Control Type | Touch |
| Functions | With microwave, convection oven, grill, and air fryer functions, you can cook, bake, grill, and air-fry everything from family-sized meals to larger dishes, all with the convenience of intuitive touch controls |
| Number of Power Levels | 5 |
Product Type
| Microwave Type | Combination Microwave |
| Product Category Group | SDA |
Dimensions & Weight
| Depth | 52 cm |
| Height | 32.7 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Shipping Height | 41.1 cm |
| Shipping Weight | 22.2 kg |
| Shipping Width | 61.6 cm |
| Weight | 19.4 kg |
| Width | 52 cm |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Product must be registered within 28 days of purchase at: https://russellhobbs.product-registration.productcaregroup.com/ |
Efficiency & Standard
| Microwave Power | 1000 W |
Load & Capacity
| Microwave Capacity | 30 L |




