LG OLED97G64LW.AEK 97" 4K OLED evo AI Wall mount version Smart TV
LG 10% Off Promotion
Product number: LG-OLED97G64LW.AEK
Sorry, this product is currently unavailable.
Delivery Not Available
Collection Not Available
Product information "LG OLED97G64LW.AEK 97" 4K OLED evo AI Wall mount version Smart TV"
General
| Additional Information | Digital Tuner: DVB-T2/C/S2 Type of antenna: Coaxial |
| Features | OLED evo Display – Delivers stunning visual clarity α11 AI Processor – Enhances picture and sound quality Ultra Slim Design – Sits seamlessly on your wall Dolby Vision & Filmmaker Mode – Experience true cinema |
| Product Type | TV |
| Barcode/EAN | 8806096740798 |
Technical Details
| Operating System | webOS 26 |
| RMS Output Power | 60W |
Design Elements
| Colour | Light Satin Silver |
| Colour Group | Silver |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart App Control | LG ThinQ |
Dimensions & Weight
| Depth | 2.82 cm |
| Depth with Stand | 58 cm |
| Height | 123 cm |
| Height with Stand | 162.8 cm |
| Shipping Depth | 33.5 cm |
| Shipping Height | 153 cm |
| Shipping Weight | 95 kg |
| Shipping Width | 236.5 cm |
| Weight | 57 kg |
| Width | 215.5 cm |
| Width with Stand | 215.5 cm |
Accessories
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
Product Type
| Product Category Group | CE |
Display
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 120Hz) |
| Screen size | 97 in |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
Programmes & Functions
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
Brown Goods & SDA Features
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, Channel 4, My5, NOW, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube and more |
| USB Recording | Yes |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | F |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | LG TV 5 Year Warranty must be registered by your Retailer on a portal provided by Domestic & General on behalf of LG |
| Display technology: | OLED |
|---|



