LG OLED77G64LW.AEK 77" 4K OLED 4K Smart TV - Wall mount version
LG 10% Off Promotion
Product number: LG-OLED77G64LW.AEK
Sorry, this product is currently unavailable.
Delivery Not Available
Collection Not Available
Product information "LG OLED77G64LW.AEK 77" 4K OLED 4K Smart TV - Wall mount version"
General
| Additional Information | Type of antenna: Coaxial |
| Features | Brightness Booster Ultra - enhances vivid visuals α11 AI Processor - optimises picture quality Reflexion Free Premium - maintains clear views One Wall Design - delivers a sleek aesthetic |
| Product Type | TV |
| Barcode/EAN | 8806096749852 |
Technical Details
| Operating System | webOS 26 |
| RMS Output Power | 60W |
Design Elements
| Colour | Satin Silver |
| Colour Group | Silver |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart App Control | LG ThinQ |
Dimensions & Weight
| Depth | 2.48 cm |
| Depth with Stand | 32.1 cm |
| Height | 98.2 cm |
| Height with Stand | 103.9 cm |
| Shipping Depth | 35 cm |
| Shipping Height | 113 cm |
| Shipping Weight | 53.3 kg |
| Shipping Width | 211.4 cm |
| Weight | 33 kg |
| Width | 171.2 cm |
| Width with Stand | 171.2 cm |
Accessories
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
Product Type
| Product Category Group | CE |
Display
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz |
| Screen size | 77 in |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
Programmes & Functions
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
Brown Goods & SDA Features
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, Channel 4, My5, NOW, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube and more |
| USB Recording | Yes |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | E |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | LG TV 5 Year Warranty must be registered by your Retailer on a portal provided by Domestic & General on behalf of LG |
| Display technology: | OLED |
|---|



