LG OLED65B6ELC.AEK 65" 4K OLED AI Smart TV
LG 10% Off Promotion
Product number: LG-OLED65B6ELC.AEK
Sorry, this product is currently unavailable.
Delivery Not Available
Collection Not Available
Product information "LG OLED65B6ELC.AEK 65" 4K OLED AI Smart TV"
General
| Additional Information | Digital Tuner: DVB-T2/C/S2 Type of Antenna: Coaxial |
| Features | Certified Perfect Black and Colour – enhances every viewing scene α8 AI processor – delivers optimised image and sound quality Smart webOS platform – offers seamless AI-based navigation Dolby Vision and Filmmaker mode – ensures authentic cinema visuals |
| Product Type | TV |
| Barcode/EAN | 8806096768839 |
Technical Details
| Operating System | webOS 26 |
| RMS Output Power | 20W |
Design Elements
| Colour | Umber Brown |
| Colour Group | Brown |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT) |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Smart App Control | LG ThinQ |
Dimensions & Weight
| Depth | 4.59 cm |
| Depth with Stand | 21.8 cm |
| Height | 83.2 cm |
| Height with Stand | 90 cm |
| Shipping Depth | 17.2 cm |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 24.4 kg |
| Shipping Width | 160 cm |
| Weight | 17.1 kg |
| Width | 160 cm |
| Width with Stand | 144.9 cm |
Accessories
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
Product Type
| Product Category Group | CE |
Display
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 120Hz) |
| Screen size | 65 in |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
Programmes & Functions
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
Brown Goods & SDA Features
| Speakers | 1 |
| TV Services | BBC iPlayer, ITV Player, Channel 4, My5, NOW, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube and more |
| USB Recording | Yes |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | F |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | LG TV 5 Year Warranty must be registered by your Retailer on a portal provided by Domestic & General on behalf of LG |
| Display technology: | OLED |
|---|



