LG MH6535GIS Microwave Oven with Grill and Touch Control Panel - Black
£129.00*
Available to order, expected lead time for this item is 3 working days.
Product number: LG-MH6535GIS
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "LG MH6535GIS Microwave Oven with Grill and Touch Control Panel - Black"
General
| Additional Information | 25L 1000W NeoChef™ Microwave Oven with Grill and Touch Control Panel |
| Features | Smart Inverter – Ensures precise cooking control Antibacterial Easy Clean coating – Maintains hygiene effortlessly Bright LED lighting – Provides clear visibility inside oven Stable hexagonal roller ring – Guarantees smooth turntable movement |
| Barcode/EAN | 8806096598528 |
Dimensions & Weight
| Depth | 38.7 cm |
| Height | 27.2 cm |
| Internal Depth | 33.4 cm |
| Internal Height | 22.8 cm |
| Internal Width | 32.2 cm |
| Shipping Depth | 41.7 cm |
| Shipping Height | 29.4 cm |
| Shipping Weight | 10.2 kg |
| Shipping Width | 54 cm |
| Turntable Diameter | 29.2 cm |
| Weight | 9 kg |
| Width | 47.6 cm |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Product Type
| Microwave Type | Convection Microwave with Grill |
| Oven Type | Microwave Ovens |
| Product Category Group | SDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | *Receipt of purchase must be kept to support any claim |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
Connectivity
| Smart Connect | Yes |
Brown Goods & SDA Features
| Inverter Technology | Smart |
White Goods Features
| Interior Light | Yes |
Efficiency & Standard
| Grill Power (watts) | 900 W |
| Microwave Power | 1000 W |
Care & Maintenance
| Cleaning Method | Antibacterial Easy Clean coating |
Programmes & Functions
| Control Type | Touch |
| Functions | Roast, Soften/Melt, Proof & Warm, Inverter Defrost, Defrost & Cook, Popular Menu, Bread proving, Plate warming |
| Number of Power Levels | 5 |
Load & Capacity
| Microwave Capacity | 25 L |


