LG MH6336GIB 23 Litres NeoChef™ Microwave Oven with Grill - Black
£149.00*
Available to order, expected lead time for this item is 3 working days.
Product number: LG-MH6336GIB
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "LG MH6336GIB 23 Litres NeoChef™ Microwave Oven with Grill - Black"
General
| Features | Smart Inverter technology – Ensures even and efficient cooking Antibacterial Easy Clean coating – Keeps interior hygienic Bright LED lighting – Lets you watch cooking progress Stable hexagonal roller ring – Provides smooth and steady rotation |
| Barcode/EAN | 8806096578308 |
Product Type
| Microwave Type | Microwave with Grill |
| Product Category Group | SDA |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Dimensions & Weight
| Depth | 38.7 cm |
| Height | 27.2 cm |
| Internal Depth | 31.2 cm |
| Internal Height | 22.8 cm |
| Internal Width | 32.2 cm |
| Shipping Depth | 41.7 cm |
| Shipping Height | 29.4 cm |
| Shipping Weight | 10.2 kg |
| Shipping Width | 54 cm |
| Turntable Diameter | 29.2 cm |
| Weight | 9 kg |
| Width | 47.6 cm |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | *Receipt of purchase must be kept to support any claim |
Efficiency & Standard
| Grill Power (watts) | 900 W |
| Microwave Power | 1000 W |
Programmes & Functions
| Control Type | Touch Control |
| Number of Power Levels | 5 |
Connectivity
| Smart Connect | Yes |
Load & Capacity
| Microwave Capacity | 23 L |



