LG 50UA74006LB.AEK 50" 4K Ultra HD Smart TV
£299.00*
Available to order, expected lead time for this item is 3 working days.
Product number: LG-50UA74006LB.AEK
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "LG 50UA74006LB.AEK 50" 4K Ultra HD Smart TV"
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | *Receipt of purchase must be kept to support any claim |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
Dimensions & Weight
| Depth | 6.79 cm |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Height | 65.4 cm |
| Height with Stand | 71.8 cm |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Shipping Height | 76 cm |
| Shipping Weight | 11.8 kg |
| Shipping Width | 121.5 cm |
| Weight | 9.4 kg |
| Width | 112.2 cm |
| Width with Stand | 112.2 cm |
Programmes & Functions
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
Design Elements
| Colour | Ashed Blue |
| Colour Group | Blue |
General
| Additional Information | Energy Saving Mode Slim design |
| Features | Sharp 4K Display – Stunning visuals for all content Smart Processor – Upscales content for optimal viewing webOS Platform – Access to all your favourite apps FILMMAKER Mode – Experience films as intended |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Barcode/EAN | 8806096531082 |
Brown Goods & SDA Features
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| USB Recording | Yes |
Technical Details
| Operating System | webOS |
| RMS Output Power | 20W |
| Smart App Control | 1 |
Display
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Screen size | 50 in |
| Screen Technology | LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | F |
Accessories
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |



