Hotpoint HFC3C26WCBUK Freestanding Full-Size Dishwasher
Product number: HOT-HFC3C26WCBUK
Sorry, this product is currently unavailable.
Delivery Not Available
Collection Not Available
Product information "Hotpoint HFC3C26WCBUK Freestanding Full-Size Dishwasher"
General
| Features | 3D Zone Wash technology FlexiLoad 7 wash programmes |
| Product Type | Dishwasher |
| Barcode/EAN | 5054645588022 |
Efficiency & Standard
| Dry Efficiency | A |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 46 dB |
| Wash Efficiency | A |
| Water Consumption | 9.5 L |
White Goods Features
| Digital Inverter Motor | yes |
Programmes & Functions
| No. of Programmes | 7 |
| Programmes | Auto fast wash Auto intensive Auto mixed Eco Rapid 30 Sanitising Soak |
Dimensions & Weight
| Depth | 59 cm |
| Height | 85 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Weight | 47 kg |
| Width | 60 cm |
Load & Capacity
| Place Setting Capacity | 10 |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Interior Material | Stainless Steel |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Care & Maintenance
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *To activate this guarantee you MUST register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register-my-appliance |
Safety Features
| Child Lock | Yes |




