Hotpoint HEV841WUK 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
£379.99*
Available to order, expected lead time for this item is 55 working days.
Product number: HOT-HEV841WUK
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "Hotpoint HEV841WUK 8kg 1400 Spin Washing Machine - White"
General
| Features | PetHairCare removes pet hair gently from fabrics Anti Stain tech defeats 24 tough common stains SteamCare freshens clothes and cuts ironing time Full Load 45 washes large loads quickly and effectively |
| Product Type | Washing Machines |
| Barcode/EAN | 8690842908989 |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Programmes & Functions
| Add Laundry Feature | Yes |
| Control Type | Rotary |
| No. of Programmes | 15 |
| Programmes | Antistain, Steamcare, Intensive, Mixed, Eco40 60, Machine Clean, Rinse, Spin+Drain, Full load 45’, 20 Degree, Rapid 28/14, Gentle/Wool, ColourCare, Synthetic, Cotton |
| Steam Function | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Water Supply | Cold |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *To activate this guarantee you MUST register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register-my-appliance |
Load & Capacity
| Load Capacity | 8 kg |
Dimensions & Weight
| Depth | 54.6 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Weight | 66 kg |
| Width | 60 cm |
White Goods Features
| Quick Wash Option | Yes |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | A |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
Display
| Display Screen Type | Digital |



