Hoover HONCQ3T518ENTK total No Frost Fridge Freezer - Black
£359.99*
Available to order, expected lead time for this item is 3 working days.
Product number: HOO-HONCQ3T518ENTK
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "Hoover HONCQ3T518ENTK total No Frost Fridge Freezer - Black"
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Efficiency & Standard
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 35 dB |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
General
| Features | Total No Frost – Prevents ice build-up XL Capacity – Stores up to 17 bags easily Circle Fresh – Keeps food fresh longer Flexi Fresh Drawer – Custom temperature control |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Barcode/EAN | 8059019120072 |
Load & Capacity
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5 kg |
| Net Freezer Capacity | 110 L |
| Net Refrigerator Capacity | 196 L |
| Net Total Capacity | 306 L |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Register your appliance at https://service.hoover.co.uk/register/ |
Dimensions & Weight
| Depth | 62.2 cm |
| Height | 185 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 195 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Weight | 58 kg |
| Width | 54.5 cm |
White Goods Features
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Interior Light Type | LED |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Split | 50/50 |
Display
| Display Screen Type | Electronic |



