Hoover H3WPS496TAMB6-8 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
£279.00*
Available to order, expected lead time for this item is 3 working days.
Product number: HOO-H3WPS496TAMB6-8
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "Hoover H3WPS496TAMB6-8 9kg 1400 Spin Washing Machine - White"
General
| Features | hOn App with 60+ cycles – Customise your wash easily SCAN TO CARE function – Protects your clothes’ integrity Complete Care Cycles – Keep garments looking fresh longer KG Mode Plus – Saves water and energy efficiently |
| Product Type | Washing Machine |
| Barcode/EAN | 8059019079783 |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Stackable | Yes |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Programmes & Functions
| Control Type | Button Rotary |
| No. of Programmes | 15 |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Register your appliance at https://service.hoover.co.uk/register/ |
Dimensions & Weight
| Depth | 47 cm |
| Height | 85 cm |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Weight | 64 kg |
| Width | 60 cm |
Efficiency & Standard
| Annual Energy Rating(kWh) | 45 kWh |
| Annual Water Usage | 4600 L |
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 46 L |
| Energy Consumption per Cycle | 0.45kWh |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
White Goods Features
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Height Adjustment | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Technical Details
| Smart App Control | hOn APP |
Load & Capacity
| Load Capacity | 9 kg |
Display
| Display Screen Type | LED |



