Haier HW100B14959S8U1 10kg 1400 Spin Washing Machine - Graphite
£349.99*
Available to order, expected lead time for this item is 3 working days.
Product number: HAI-HW100B14959S8U1
Check stock in your area
Delivery Available
Collection Not Available
Product information "Haier HW100B14959S8U1 10kg 1400 Spin Washing Machine - Graphite"
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Stackable | Yes |
| Water Supply | Cold |
Programmes & Functions
| Control Type | Dial |
| No. of Programmes | 14 |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
Efficiency & Standard
| Annual Water Usage | 5100 L |
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 51 L |
| Energy Consumption per Cycle | 0.7kWh |
White Goods Features
| Height Adjustment | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
Load & Capacity
| Load Capacity | 10 kg |
Display
| Display Screen Type | LED |
Dimensions & Weight
| Depth | 50 cm |
| Height | 85 cm |
| Shipping Depth | 63.6 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Weight | 65 kg |
| Width | 60 cm |
Design Elements
| Colour | Graphite |
| Colour Group | Silver/Grey |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart App Control | hOn App |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Labour with 10 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered. Please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details to register the warranty. |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
General
| Features | Direct Motion Motor – Quiet and durable performance Refresh Programmes – Remove odours and soften fabrics Smart Dual Spray – Keeps machine hygienic automatically hOn App Connectivity – Customise cycles remotely with ease |
| Product Type | Washing Machines |
| Barcode/EAN | 6921081591925 |



